#4 Dominacja technologiczna w czasach globalizacji

Jesteśmy świadkami zwrotu regulacyjnego – państwa zaczynają mówić o cyfrowej suwerenności, a głos obywateli nabiera znaczenia w dyskusji nad kształtem przyszłości sztucznej inteligencji. Gdzie w gąszczu interesów i regulacji jest miejsce jednostki i czy to pozycja, z której jesteśmy usatysfakcjonowani? W czwartym odcinku z serii „Gospodarka cyfrowa 360 stopni” pytamy Jowitę Michalską i prof. Magdalenę Słok-Wódkowską o globalizację 4.0, szczególnie w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji oraz tego, jak cyfryzacja zmienia procesy gospodarcze
Więcej o omawianych zagadnieniach prof. Katarzyna Śledziewska i prof. Renata Włoch piszą w książce „Gospodarka cyfrowa. Jak nowe technologie zmieniają świat” w rozdziale poświęconym globalizacji 4.0.
Zuzanna Choińska pyta swoje gościnie o:

  • relacje trzech głównych podmiotów – Unii Europejskiej, USA i Chin oraz rolę, jaką odgrywają w tych relacjach regulacje,
  • uregulowania ważnych wartości w kontekście algorytmów oraz wysypu inicjatyw globalnych,
  • perspektywę konsumencką w kontekście niskiej świadomości społecznej ryzyk oraz wzrastających potrzeb regulacyjnych,
  • wpływ opisywanego przez Anu Bradford zjawiska Brussels effect na dominację trzech głównych graczy,
  • proces globalizacji w kontekście nowych możliwości sztucznej inteligencji – m.in. wykorzystywania głosu,
  • najnowsze regulacje wprowadzone przez Chiny,
  • powody, dla których Big Techy lobbuja za regulacjami,
  • wyłaniających się graczy na globalnym rynku i możliwość jego funkcjonowania bez dominacji,
  • perspektywę, w której rozwój AI mógłby służyć jako narzędzie demokratyzujące.

Powstanie serii podcastów „Gospodarka cyfrowa 360 stopni” jest finansowane z programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. Odcinek powstał przy współpracy z Radiem Kampus.
O ekspertkach odcinka:
Jowita Michalska – założycielka i prezeska fundacji Digital University. Zajmuje się edukacją w zakresie transformacji cyfrowej. Prowadzi podcast DigiTalk, którego celem jest edukacja w zakresie kompetencji cyfrowych. Obecnie pełni również funkcję Ambasadorki Cyfrowej przy Komisji Europejskiej.
Dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska, prof. UW – profesor na Wydziale Prawa i Administracji UW. Analityczka DELab UW. W swoich badaniach zajmuje się tematem regulacji cyfrowej gospodarki w prawie unijnym.Zachęcamy także do wysłuchania rozdziałów „Gospodarki cyfrowej” poświęconych zagadnieniu globalizacji 4.0.